Podest ruchomy, zwyżka, podnośnik koszowy – co to jest?

Sprawdźmy co podpowiada Wikipedia?
Podest ruchomy – urządzenie dźwigowe podlegające dozorowi UDT, służące do podnoszenia osób i materiałów w czasie prac budowlanych lub montażowych na wysokościach. Składa się z platformy bądź gondoli zawieszonej na cięgniku lub podnoszonej na dźwigniku.

Teraz sprawdźmy, czy Ty wiesz co to podest ruchomy? Zakładamy, że niejednokrotnie go już widziałeś, może nawet z niego korzystałeś. Najprościej rzecz ujmując podest ruchomy to urządzenie umożliwiające bezpieczna pracę na wysokości. Na rynku dostępne jest bardzo wiele modeli, podnośników, od bardzo popularnych do specjalistycznych. Producenci prześcigają się w ofercie różnych typów zwyżek wyspecjalizowanych w pracach na wysokości. Usystematyzujmy zatem wiedzę o podnośnikach, zwracając uwagę na kilka istotnych aspektów w pracy na wysokości.

 

Klasyfikacja podestów ruchomych.

Podnośniki koszowe ze względu na sposób poruszania się, dzieli się na:
- samojezdne – podnośniki koszowe z własnym napędem,
- na podwoziu samochodowym– zamontowane na podwoziach lub przyczepach.

Ze względu na typ wysięgnika można dokonać podstawowego podziału podestów ruchomych na typy. Biorąc pod uwagę konstrukcję nośną wyróżniamy następujące podesty ruchome:
- podesty ruchome nożycowe – pracują w pionie, na zasadzie: góra – dół, z możliwością poszerzenia pola pracy o rozsuwany balkon
- podesty ruchome masztowe– niewielkie, lekkie, kompaktowe, umożliwiają wysunięcie ponad przeszkodę na ramieniu w bok
- podesty ruchome teleskopowe– ramie rozsuwane jest do przodu, zapewnia dostęp do bardzo dużych wysokości
- podesty ruchome teleskopowo- przegubowe- niezwykle zwrotne zwyżki, system przegubów połączony z teleskopem zapewnia możliwość poruszania się we wszystkich kierunkach
- podnośniki koszowe montowane na podwoziu samochodowym – jak sama nazwa wskazuje podnośnik z ramieniem teleskopowo-przegubowym zamontowany na samochodzie ciężarowym.

Podnośniki można klasyfikować z uwagi na kilka kryteriów. Nie można pominąć podziału podnośników z uwagi na napęd. Sposób zasilania zwyżki determinuje zazwyczaj rodzaj pracy do jakiej wykorzystamy podnośnik. Wyróżniamy samojezdne podesty ruchome:
- spalinowe – napędzane na paliwo diesel, zazwyczaj z dodatkowym napędem 4x4, przeznaczone do ciężkich prac na zewnątrz, świetnie sprawdzą się w bardzo trudnym i grząskim terenie
- elektryczne – napędzane z naładowanych akumulatorów, do zasilania wystarczy standardowe gniazdko 220V, podnośniki ciche, niskoemisyjne, przeznaczone do prac w zamkniętych halach
- hybrydowe – coraz częściej spotykane rozwiązania, stanowiące połączenie pracy na urządzeniu z napędem spalinowym i elektrycznym.

 

Parametry techniczne podestów ruchomych.

Przybliżyliśmy główne kryteria podziału podnośników. Wybierając zwyżkę do prac na wysokości należy zwrócić koniecznie uwagę na specyfikację techniczną urządzenia. Każdy typ podnośnika dedykowany jest innym pracą na wysokości i w zależności od ich charakteru należy dobrać parametry jakim podest ruchomy powinien sprostać. Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
- wysokość robocza - odległość wyrażona w metrach, to maksymalną odległość od poziomu podłoża do wysokości jaką może bezpiecznie dosięgnąć pracownik z wyciągniętymi rękami. Nie należy mylić wysokości roboczej z wysokością podłogi platformy, która to standardowo jest mniejsza o 2 metry (przyjmuje się, że pracownik z wyciągniętymi rękami sięga 2 metrów).
- udźwig – to największe obciążenie, jakie bezpiecznie może podnieść platforma podestu ruchomego w czasie pracy. Dotyczy całkowitej wagi pracowników i narzędzi w koszu, podawana jest w kilogramach. Udźwig urządzenia może być różny przy różnych zakresach pracy dla danego urządzenia, więc każdorazowo należy sprawdzić tabliczkę znamionową, gdzie informację o wartości udźwigu bez problemu znajdziemy.
- wysięg boczny – to najdalej wysunięty w bok punkt, wyznaczający zasięg pomiędzy osią obrotu zwyżki, a skrajnym położeniem platformy. Parametr ten ma znaczenie w sytuacji braku możliwości usytuowania podnośnika w bliskiej odległości miejsca pracy ze względu na przeszkody i konieczność wychylenia się nad nimi.
- wymiary kosza roboczego i urządzenia – to podane w metrach rozmiary stanowiące rzut poziomy. Długość i szerokość w przypadku kosza roboczego, a w przypadku urządzenia dodatkowo jeszcze wysokość transportowa. Parametry są istotne w przypadku ograniczeń takich jak szerokość drzwi, wysokość korytarza lub w przypadku logistyki załadunku.

 

Zastosowanie podnośników.

Gdzie mogą pracować podesty ruchome? Zwyżki sprawdzą się w każdej pracy na wysokości. Gwarantują szybką i bezpieczną pracę w każdej branży i sektorze gospodarki. Wszechstronne zastosowanie podnośników wynika z faktu, iż producenci dostarczają wiele modeli, o różnej charakterystyce technicznej, zapewniając użytkowanie sprzętu w praktycznie każdych warunkach. Podesty ruchome znajdują zastosowanie między innymi w logistyce, budownictwie, leśnictwie, fotowoltaice, usługach porządkowych, eventach, produkcji etc.

 

Uprawnienia do obsługi podestów ruchomych.

Czy by pracować na zwyżce należy przejść specjalne szkolenie, posiadać certyfikat czy inne pozwolenia? Otóż temat ten ściśle określają przepisy BHP i UDT. Zgodne z którymi każdy operator samojezdnych podestów ruchomych musi posiadać ważne uprawnienia do obsługi UDT. Aby otrzymać uprawnienia do prowadzenia podnośników koszowych, należy najpierw odbyć kurs obsługi podestów ruchomych, a następnie zdać egzamin UDT. Przygotowanie uczestników do egzaminu państwowego trwa jeden dzień, zakończone jest egzaminem przed komisją UDT, TDT, WDT. Przygotowanie do egzaminu z zakresu obsługi samojezdnych podestów ruchomych pozwala uczestnikom na praktyczne zapoznanie się z samojezdnymi podestami ruchomymi, ładowarkami oraz wózkami widłowymi oraz sposobami bezpośredniego ich wykorzystania w pracach na wysokości. Absolwent szkolenia po przystąpieniu i zdaniu egzaminu państwowego przed komisją UDT, TDT, WDT otrzymuje uprawnienia do obsługi samojezdnych podestów ruchomych.

 

Wynajem podnośnika czy zakup podestu?

Wiesz już co to podest ruchomy, znasz rodzaje podnośników, masz już uprawnienia i co dalej? Kupić nową zwyżkę czy używany albo wynająć podnośnik?

Za wynajmem podestu ruchomego przemawia kilka argumentów.
- jest to rozwiązanie ekonomiczne, szczególnie dla małych firm, nie zakłóca płynności finansowej
- firmy wynajmujące sprzęt mają dokładnie to, czego szukasz: szeroką gamę platform roboczych, wózków widłowych, ładowarek najlepszych producentów. Wynajmując możesz dobrać odpowiedni model podnośnika do zakresu prowadzonych prac
- każdorazowo możesz skorzystać z rady wyspecjalizowanych doradców techniczno-handlowych, którzy dobiorą najlepszy podnośnik do prowadzonych prac na wysokości
- nie ponosisz kosztu przeglądów konserwatorskich i wszelkich prac serwisowych zwyżek, wymiany części zamiennych.

Z drugiej strony rozpatrzmy korzyści zakupu podnośnika nowego lub używanego:
- podnośnik jest stale dostępny
- zakup podnośnika to inwestycja, zwłaszcza jeśli firma się rozwija a koszty wzrastają
- nie ponosimy kosztów wynajmu, szczególnie jeśli prowadzimy podobny zakres prac i korzystamy tylko z jednego typu podnośnika

 

Zachęcamy do kontaktu, jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00

Skontaktuj się z najbliższym oddziałem mateco: https://www.mateco.pl/pl/kontakt/kontaktpolska/ 

- telefon:              +48 32 22 33 032
- e-mail:               info@mateco.pl

Comments

No Comments

Write comment

* These fields are required