Najważniejsze urządzenia zabezpieczające pracę na podestach ruchomych.

Wynajem podnośnika z mateco, lidera w branży!

Jako usługodawca staramy się nieustannie o polepszenie jakości świadczonych usług. Naszym najważniejszym celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy na wysokości. Zapewnienie naszym klientom dostępu do parku maszyn najlepszych producentów, stosujących tylko najwyższej jakości urządzenia zabezpieczające.

Co to są urządzenia zabezpieczające? Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia te zapewniają bezpieczną pracę na wysokości, dzięki nim codzienna praca jest bezpieczniejsza. W tym artykule poznasz niektóre urządzenia zabezpieczające stosowane na podestach roboczych oraz ich znaczenie dla operatora.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie urządzenia zabezpieczające towarzyszą Ci w codziennym życiu? Pomyślmy na przykład o samochodzie, w którym pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, asystent hamowania itp. mają za zadanie chronić nas w razie wypadku, a nawet mu zapobiegać. Podesty ruchome są również wyposażone w szeroki zakres urządzeń zabezpieczających, które różnią się w zależności od modelu. W tym artykule chcielibyśmy omówić kilka podstawowych zabezpieczeń, które można znaleźć na prawie wszystkich podnośnikach.

 

Włącznik awaryjny:

Aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi i maszyn w razie niebezpieczeństwa, na pomostach roboczych zamontowano dwa czerwone przyciski zatrzymania awaryjnego. Pierwszy przycisk zatrzymania awaryjnego znajduje się na pulpicie sterowniczym w koszu roboczym, kolejny przycisk jest częścią kontroli naziemnej. Po naciśnięciu przycisku zatrzymania awaryjnego zwyżka automatycznie zatrzymuje się i wyłącza. Wyłącznik awaryjny– unieruchamia wszystkie funkcje ruchu.

 

Opuszczanie awaryjne:

Realizowane jest przez cięgno (linkę), pompkę ręczna lub elektryczną. Dostępne jest z poziomu ziemi tzw. zero i jest używane w sytuacjach awaryjnych, gdy nie ma możliwości opuszczenia urządzenia z poziomu platformy np. gdy nie działa sterowanie kosza, wystąpiła awarii zasilania, bądź w wypadku zasłabnięcia operatora.

 

Poręcze i drzwi:

Najbardziej oczywistymi urządzeniami bezpieczeństwa są drzwi i barierki o wysokości 1,1 metra, które zapobiegają wypadnięciu operatora z kosza roboczego. Dla własnego bezpieczeństwa wchodząc do domu czy budynku zamykasz za sobą drzwi wejściowe. Tak samo korzystając z zwyżki, każdorazowo sprawdź czy zamki drzwi zostały prawidłowo zamknięte (jeśli urządzenie jest w nie wyposażone). Drzwi otwierane są tylko do środka. Pamiętaj, że barierka nigdy nie służy jako pomoc przy wspinaniu się i dosięgnięciu na wyższy poziom.

 

Czujnik pochylenia:

Należy zwracać uwagę na przeszkody, a szczególnie na nierówności podłoża drogi przejazdowej. Poprzez nachylenie drogi może dojść do przesunięcia ogólnego środka ciężkości podestu poza krawędź przechyłu granicznego. Czujnik pochylenia stale mierzy maksymalne dopuszczalne pochylenie podwozia platformy roboczej po jej podniesieniu. W przypadku osiągnięcia krytycznego przechyłu, czujnik uruchamia alarm dźwiękowy, a często także wizualny. Wyłącznik nachylenia poziomica(0,2 - 5o) – ogranicza dalsze niekorzystne przemieszczanie środka ciężkości przy zmianie pozycji. Po uruchomieniu alarmu system sterowania jest zwykle wyłączany, aby nie narażać operatora na dalsze niebezpieczeństwo, a zabezpieczyć podest roboczy przed przewróceniem.

 

Zabezpieczenie przed nierównością terenu:

Podnośniki nożycowe elektryczne mają zabezpieczenie przed przewróceniem. Dziury w drodze oraz nierównościami pomiędzy kołami, mogą spowodować przewrócenie podnośnika. Zabezpieczenia zapewniają większą stabilność i odcięcie jazdy gdy pojawia się przeszkoda. Płozy wysuwane – zabezpieczają przed niewielkimi nierównościami terenu. Zabezpieczenie to jest automatycznie rozszerzane po podniesieniu platformy i uruchamia alarm w przypadku przechylenia przez materiały, kamienie lub nierówności podłoża.

 

Czuwak nożny (ręczny):

To jeden z elementów zabezpieczających, którego celem jest minimalizowanie zagrożeń wynikających z kierowania pojazdem przez człowieka. Chroni przed przypadkowym i niezamierzonym użyciem maszyny. Nazwa została bezpośrednio zaczerpnięta od czasownika czuwać, ponieważ jego podstawowym zadaniem jest sprawdzenie przytomności prowadzącego pojazd. W 99% czuwak musi być aktywowany przy każdej funkcji równolegle, ale są maszyny gdy musi być wciśnięty tylko do jej aktywowania. Niespełnienie tych wymogów automatycznie powoduje rozpoczęcie hamowania awaryjnego pojazdu.

 

Mimo że urządzenia zabezpieczające są często postrzegane jako uciążliwe, zwłaszcza ze względu na ich sygnały dźwiękowe, zawsze należy traktować je poważnie. Nieostrożne obchodzenie się z urządzeniami zabezpieczającymi lub nawet manipulowanie nimi może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, których należy za wszelką cenę unikać. Nie wolno wyłączać ani zdejmować urządzeń zabezpieczających.

 

Nasi pracownicy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące stosowania zabezpieczeń w podestach samojezdnych. Zachęcamy do kontaktu, jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

- telefon:              +48 662 230 147
- e-mail:                serwis@mateco.pl
Dział Serwisu

 

Wynajem podnośnika z mateco, lidera w branży!

Comments

No Comments

Write comment

* These fields are required