Masz do wykonania pracę na wysokości i zastanawiasz się jak najlepiej się do tego przygotować? Szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci na pracę na wysokości w bezpiecznych warunkach?

Wynajem podnośnika z mateco, lidera w branży!

Aby ułatwić Ci zadanie, wyjaśnimy, dlaczego podnośniki samojezdne są najlepszym rozwiązaniem do prac na wysokości.
Damy Ci kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego typu podestu ruchomego dostępnego  w firmie mateco.

 

Bezpieczeństwo miejsca pracy

Praca na wysokości jest zaliczana ustawowo do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracę na wysokości najczęściej wykonywane są przy zastosowaniu drabin, rusztowań lub samojezdnych podestów ruchomych. Podesty ruchome należą do najbezpieczniejszych urządzeń służących do prac na wysokości. W porównaniu z użyciem tradycyjnych drabin czy rusztowań, wynajem podnośnika daje o wiele większy komfort pracy, a przy tym  zwiększa maksymalnie bezpieczeństwo.
W ofercie firmy mateco podesty ruchome  dostępnych jest wiele modeli i typów podnośników, dzięki czemu możemy znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, które jest idealnie dostosowane do Twojego miejsca pracy, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo pracujących na wysokości.

 

Podnośnik do pracy w komfortowych warunkach

Podnośnik samojezdny zapewnia doskonały komfort pracy dla użytkowników. Pracownicy nie będą musieli balansować na drabinach, nie będą szukać optymalnych miejsc do ich usytuowania, tak by mieć możliwość wykonania pracy. Ponadto, dzięki podnośnikom, wszystkie ekipy będą mogły pracować w najlepszych możliwych warunkach. Oferując dobre warunki pracy na placu budowy, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie dokładniejszej pracy i większej rentowności inwestycji bo zapobiegniesz konieczności wykonania uciążliwych poprawek.

 

Rodzaj podnośnika zależy od miejsca pracy.

W zależności od miejsca i rodzaju prac na wysokości, które mają zostać wykonane, należy dobór odpowiedniego typu urządzenia. Niekoniecznie ten sam model podnośnika koszowego będzie potrzebny do wszystkich prac na wysokości. Dobór właściwego podestu samojednego determinowany jest wieloma czynnikami. Należy wziąć pod uwagę rodzaj terenu, jego stabilność, czy praca odbywa się wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Większość modeli zwyżek dobiera się biorąc pod uwagę dostępność oraz odległość do miejsca pracy.

 

Kilka rad dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu

Cztery podstawowe zasady, o których należy pamiętać:

1. Dobieraj podnośnik w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli potrzebujesz wychylić się ponad przeszkody np. stojące maszyny, nie możesz bezpośrednio usytuować podestu ruchomego pod miejscem wykonania pracy, zdecyduj się na wybór podnośnika koszowego z ramieniem teleskopowo-przegubowym. Jeśli będziesz wykonywał pracę przy elewacji budynku do którego masz swobodny dostęp wybierz podest nożycowy z rozsuwanymi balkonami, dzięki czemu zyskasz maksymalnie dużą powierzchnię pracy.

 

2. Wybierając sprzęt musisz znać wysokość roboczą na jakiej będą wykonywane prace. Dzięki podnośnikowi pracownicy mogą swobodnie dotrzeć do wysokości, na której będą pracować (np. jeśli budowa znajduje się na wysokości 15 m, nie wybieraj podnośnika, który sięga do 12 m). Jako maksymalną wysokość roboczą przyjmuje się wysokość do której można sięgnąć, wyciągając rękę do góry, stojąc na podeście. Najczęściej jest to wysokość do podestu powiększona o 2,00m.

 

3. Przed rozpoczęciem inwestycji musisz dysponować szczegółowymi informacjami o miejscu, w którym będą wykonywane czynności na wysokości. Czy powierzchnia gruntu jest utwardzona, czy jest asfalt, kostaka brukowa (jeśli powierzchnia jest twarda wówczas możesz zdecydować się na ekologiczne rozwiązania i wybrać urządzenia z silnikiem hybrydowym), czy może wrażliwe na nacisk płyty chodnikowe (tutaj korzystnym rozwiązaniem jest wynajem podnośników specjalnych), lub czy też będziesz pracował na terenie jeszcze nie utwardzonym i potrzebujesz podnośniki z napędem spalinowym 4x4. Musisz wiedzieć czy jest to pomieszczenie zamknięte- nie wybieraj sprzętu z silnikiem spalinowym, ale podnośnik z napędem elektrycznym. Sprawdź czy istnieją ewentualne przeszkody, które mogą stanowić istotne ograniczenie przy pracy podestów ruchomych, np. odległość od linii wysokiego napięcia, istniejące studnie, doły, czy wykopy etc.
 

4. W celu określenia udźwigu podestu konieczna jest znajomość charakteru podłoża, w szczególności możliwy maksymalny nacisk jaki można wywierać na podłoże. Musisz wiedzieć ilu pracowników będzie wykonywać pracę i ile ważą narzędzia, które muszą pracownicy zabrać do góry. Na tej podstawie określisz maksymalny potrzebny udźwig jaki musi spełniać podest samojezdny do wykonania zadanej pracy na wysokości. Nie wszystkie modele podestów mają taki sam udźwig, poszczególne modele różnią się tym parametrem. 

 

 

Kilka przykładów właściwego doboru zwyżek:

  • Praca przy elewacji - preferuj podnośniki nożycowe. Czynności budowlane jak ocieplanie, malowanie, tynkowanie, przez większość czasu nie wymagają przesunięcia podnośnika. Wymagają natomiast dużego obszaru roboczego, aby podnieść kilka osób oraz odpowiednią ilość sprzętu i materiałów do wykonania pracy.
  • Prace ogrodnicze – wybieraj podnośniki z ramieniem teleskopowym, przegubowym, zwyżki na przyczepach samochodowych, pojazdy specjalne. Mogą one być używane do przycinania drzew i pozwalają bez ryzyka, swobodnie wychylać się ponad roślinność.
  • Eventy - Jeśli planujesz pracę jednego operatora kamery wybierz podnośnik teleskopowo- przegubowy, który umożliwi wychylenie się w bok, by zrobić najlepsze ujęcie imprezy i pomoże zrobić piękne zdjęcia. Jeśli pracować będzie kilku operatorów kamer, rozsądniej będzie wybrać podnośnik nożycowy z rozsuwanym balkonem.
  • Inwentaryzacje - Polecamy podnośniki masztowe i niewielkie urządzenia nożycowe napędzane silnikiem elektrycznym. Zaletą podestów masztowych jest łatwość  manewrowania w ograniczonych i zatłoczonych przestrzeniach magazynowych oraz centrach logistycznych, na ustabilizowanych powierzchniach. Wysuwana platforma czy specjalistyczna półka, pozwala na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni.
  • Więcej przykładów zastosowania podestów samojezdnych z mateco znajdziesz tutaj

 

Pracownicy mateco zawsze chętnie służą pomocą w doborze odpowiedniego sprzętu.
Rozumiemy, że możesz czuć się zagubiony, w końcu w ofercie wynajmu mateco znajdziesz ponad 700 różnych typów podestów samojezdnych!

Zadzwoń na infolinię!
+48 (32) 32 32 032 - 
Postaramy się telefonicznie udzielić wszystkich niezbędnych informacji.

Napisz do nas e-mail
info(at)mateco.pl Najszybciej jak to możliwe drogą mailową prześlemy odpowiedź na Twoje zapytanie.

 

Wynajem podnośnika z mateco, lidera w branży!

komentarze

brak komentarzy

napisz komentarz

* pola są wymagane